Kalendarium

2024
22
wrz 2024
Koncert Niepodległości „Res Publica Serenissima” w Wilnie

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości w Wilnie, na Litwie, dedykowana będzie Polakom zamieszkałym na kresach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Narrację koncertu poprowadzimy aż do czasów Powstania Warszawskiego, w którym po polskiej stronie wzięło udział, jak się szacuje, nawet kilkanaście różnych narodowości.

21
wrz 2024
Koncert Niepodległości „Res Publica Serenissima” w Solecznikach

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości w Solecznikach na Litwie, dedykowana będzie Polakom zamieszkałym na kresach Najjaśniejszej Rzeczypospolitej czyli tytułowej Res Publica Serenissima

25
sie 2024
Ola Turkiewicz z projektem „Szeptucha” w Filipowie

Szeptucha to autorski spektakl Oli Turkiewicz. Projekt jest muzyczno-słowną opowieścią czerpiąca z bogactwa dziedzictwa i tradycji obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Jej inspiracją są zachowane w pieśni i przekazie ludowym relikty dawnych legend, zwyczajów czy zielarstwa. W projekcie udział biorą: Ola Turkiewicz , An ON Bast (Anna Suda) oraz Patrycja Betley.

23
sie 2024
Koncert Niepodległości w Sejnach w 105 rocznicę Powstania Sejneńskiego

Inspiracją tej specjalnej edycji Koncertu Niepodległości jest 105 rocznica Powstania Sejneńskiego, jednego z 5 zwycięskich polskich powstań narodowych, często dziś zapominanego. Koncert będzie muzycznym hołdem dla Polskiej Organizacji Wojskowej odpowiedzialnej za przygotowanie i wybuch Powstania Sejneńskiego, organizacji kluczowej dla odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku.

15
sie 2024
Koncert Niepodległości w Kruszynianach

VI Spektakl muzyczny organizowany przez Tatarów Polskich. Ten jubileuszowy spektakl realizowany w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej dedykowany jest tematyce polskich wojen partyzanckich, podjazdowych i szarpanych, a szerzej polskim konfederacjom i powstaniom narodowym.

01
sie 2024
III Koncert Niepodległości w Gołdapi

W ramach III Koncertu Niepodległości w Gołdapi zaprezentowana zostanie edycja pt. „Niepokorne”. Realizowany w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego koncert będzie hołdem oddanym polskim kobietom walczącym o Niepodległość Polski, w tym działaczkom NSZZ „Solidarność” i innych organizacji społecznych, internowanych w Gołdapi podczas Stanu Wojennego 1982 roku.

31
lip 2024
X Projekt Arboretum „Łek”

Jubileuszowy, X Projekt Arboretum „Łek”, to kolejna premiera autorskiego koncertu muzyki hybrydowej, inspirowanego muzyką tradycyjną oraz dziedzictwem kulturowym obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej. Projekt Arboretum dedykowany jest pieśni, kulturze i tradycji Ełku (dawniej zwanego m.in. Łekiem) oraz całej Ziemi Ełckiej współcześnie zaliczanych do Mazur Garbatych. Projekt ponownie realizowany jest w Gołdapi we współpracy z Gołdapskim Domem Kultury.

31
lip 2024
V edycja Hybryda Kultur Festiwal

W programie tegorocznej, czwartej edycji wydarzenia zobaczymy jubileuszową edycję X Projektu Arboretum pt. „Łek”, która będzie swoistą podróżą przez świat pieśni, kultury i tradycji Ziemi Ełckiej – Mazur Garbatych oraz Duet Betley | Cicha, który tworzą dwie ważne postaci polskiej sceny etnicznej: Patrycja Betley i Karolina Cicha.

2023
22
gru 2023
Canções da Independência da Polônia

Fundacja uruchomiła Canções da Independência da Polônia, czyli portugalskojęzyczną wersję portalu Śpiewnik Niepodległości dedykowaną Polonii w Brazylii. Realizacja projektu „Specjalna odsłona portalu polskiej pieśni patriotycznej Śpiewnik Niepodległości dla Polonii w Brazylii” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

11
lis 2023
XV Koncert Niepodległości „TRIUMPH. Rzecz o wojnach z Moskwą”

Bezpośrednią inspiracją projektu, jest przypadająca w tym roku 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego oraz trwająca od ponad roku wojna na Ukrainie.

20
wrz 2023
Pieśni Powstań Śląskich w Śpiewniku Niepodległości dzięki wsparciu Fundacji LOTTO

Dzięki darowiźnie otrzymanej od Fundacji LOTTO Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej opublikowała nowe pieśni patriotyczne na portalu www.spiewnikniepodleglosci.pl. Tym razem przygotowane zostały patriotyczne pieśni śląskie.

01
wrz 2023
VIII Koncert Niepodległości w Gdańsku

Ósma edycja koncertu poświęcona była kobietom, które walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej, ale były też ostoją polskości i patriotyzmu polskiej rodziny.

15
sie 2023
Koncert Niepodległości w Kruszynianach, spektakl organizowany przez Tatarów Polskich

W ramach V jubileuszowej edycji spektaklu muzycznego organizowanego przez Tatarów Polskich zaprezentowana została wyjątkowa edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne”.

31
lip 2023
IX Projekt Arboretum „Ostród”

Na repertuar tegorocznej edycji Projektu Arboretum złożą się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat zaginiony świat pieśni dawnej ziemi Ostródzkiej.

30
lip 2023
IV edycja Hybryda Kultur Festiwal

W programie tegorocznej, czwartej edycji wydarzenia wystąpią: Ola Turkiewicz, Anna Suda (An On Bast) oraz Paterycja Betley ze słowno-muzyczną opowieścią inspirowaną zachowanymi w pieśni i przekazie ludowym reliktami dawnych legend, zwyczajów, zielarstwa i medycyny ludowej pt.: „Szeptucha” oraz zespół Sutari.

05
maj 2023
Śpiewnik Niepodległości – portugalskojęzyczna wersja dla Polonii w Brazylii

Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Specjalna odsłona portalu polskiej pieśni patriotycznej „Śpiewnik Niepodległości” dla Polonii w Brazylii”, czyli portugalskojęzycznej wersji portalu Canções da Independência da Polônia. Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

2022
15
gru 2022
Epopejusz | Składnica Audiobooków Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Epopejusz to projekt ogólnodostępnych audiobooków internetowych. Jego misją jest upowszechnianie zapomnianych dzieł polskiej literatury pięknej, kronikarskiej i pamiętnikarskiej. Projekt zainaugurował 15 grudnia 2022 premierą pamiętnika Marii Dunin-Kozickiej „Burza od wschodu – wspomnienia z Kijowszczyzny 1918-1920”.

14
gru 2022
Polish Independence Songbook

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w grudniu 2022 uruchomiona została anglojęzyczna wersja portalu Śpiewnik Niepodległości. Użytkownicy portalu www.polishindependencesongbook.com mogą poznawać kontekst historyczny i literacki utworów, korzystać z przekładów, nut i akordów, podkładów muzycznych oraz nagrań.

27
lis 2022
Koncert Niepodległości w Zamościu

Bezpośrednią inspiracją specjalnej edycji koncertu w Zamościu jest 80. rocznica wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny rozpoczętych przez Niemców w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Narracja ukaże historię Zamojszczyzny podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz okupacji niemieckiej.

18
lis 2022
Koncert Niepodległości „Silesia”

Specjalna, śląska edycja wydarzenia dedykowana szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej. Bezpośrednią inspiracją koncertu jest 100 rocznica utworzenia Województwa Śląskiego w ramach II Rzeczypospolitej oraz 41 rocznica masakry górników dokonana przez komunistów w KWK „Manifest Lipcowy” i KWK „Wujek” podczas stanu wojennego.

11
lis 2022
XIV Koncert Niepodległości „Contra Targovicam”

Inspiracją koncertu jest 230 rocznica polsko-rosyjskiej wojny w obronie Konstytucji 3-maja. Jej wybuch nastąpił w 1792 roku w następstwie Konfederacji Targowickiej, będącej po dziś dzień symbolem zdrady narodowej. Narracja ukaże zapomnianych bohaterów stawiających opór zdradzie na przestrzeni wieków aż po czasy PRL-u.

01
wrz 2022
VII Koncert Niepodległości w Gdańsku

Koncert Niepodległości w Gdańsku, edycja „Leśni” zaprezentuje historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich począwszy od 1109 roku aż po lata 80. ubiegłego wieku. W programie znajdą się jedne z najlepszych utworów z dorobku Koncertu Niepodległości.

15
sie 2022
IV Koncert Niepodległości w Kruszynianach

Narracja Koncertu ukaże historię Rzeczypospolitej widzianą między innymi przez pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie i w Europie. Nawiąże ona do dawnego i obecnego braterstwa narodów I i II Rzeczypospolitej: Polaków i Kozaków, Litwinów i Tatarów, a współcześnie Polaków i Ukraińców.

01
sie 2022
II Koncert Niepodległości w Gołdapi

Edycja „Za Naszą i Waszą Wolność… Anno Domini 2022” ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat obecnej sytuacji na Ukrainie, ukazując czasy dawnego i obecnego braterstwa Polaków oraz niegdyś Kozaków a współcześnie Ukraińców, pokazując zarówno jasne i jak trudne chwile naszej wspólnej historii.

31
lip 2022
VIII Projekt Arboretum „Gołdapś”

Na repertuar tegorocznej edycji Projektu Arboretum złożą się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Będzie to swoista podróż przez zaginiony świat pieśni dawnych Mazur i pradawnej Jaćwieży.

30
lip 2022
III edycja Hybryda Kultur Festiwal

W trzeciej edycji wydarzenia zobaczymy na scenie Olę Turkiewicz z projektem „Autochtonka” oraz zespoły T/Aboret, Dziczka i Dikanda. Hybryda Kultur otworzy 3-dniowy cykl wydarzeń poprzedzając VIII Projekt Arboretum „Gołdapś” połączony z warsztatami tańca tradycyjnego i Potańcówką Ludową (31 lipca 2022 g.16:00 – 21:00oraz Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” (1 sierpnia 2022 g.18:00)

2021
26
gru 2021
Panegiria: Triumph Satyrów Leśnych

Inspiracją spektaklu baletowo-muzycznego „Triumph Satyrów Leśnych” jest panegiryk Bartosza Paprockiego z 1582 roku. To z pewnością unikalna, premierowa edycja widowiska on-line, która otwiera cykliczny projekt „Panegiria”. Inspiracją spektaklu są dzieła polskiego piśmiennictwa panegirycznego, pisanego na chwałę wybitnych polskich królów, hetmanów i dowódców.

11
lis 2021
XIII Koncert Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”

Koncert dedykowany jest polskiemu duchowieństwu. Inspiracją tytułu „Bóg Honor Ojczyzna” jest dewiza wprowadzona na sztandary wojska Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1943, a od 1993 ponownie zawarta na sztandarach Wojska Polskiego. Narracja koncertu osadzona jest w ponad 1050-letniej historii Polski.

17
wrz 2021
IV Koncert Niepodległości na pl. Marszałka J. Piłsudskiego

Koncert ukazał historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Narracja rozpoczęła się opisem walk „szarpanych” toczonych przez wojów Krzywoustego w 1109, a zakończyła opowieścią o latach 80. i losach ostatniego partyzanta RP, Lecha Zondka. Retransmisja online koncertu odbędzie się 27 listopada 2021.

01
wrz 2021
VI Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Koncert został zrealizowany w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, miejscu które na stałe wpisało się w historię Polski. Niemal równo 41 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku, podpisane zostały tutaj porozumienia sierpniowe, które otworzyły nowy etap polskiej drogi do wolności. Retransmisja internetowa wydarzenia dobyła się 24 października 2021.

15
sie 2021
Spektakl muzyczny „1981” organizowany przez Tatarów Polskich

Inspiracją edycji specjalnej Koncertu Niepodległości pt. „1981” organizowanej przez Tatarów Polskich w Kruszynianach, stała się 40. rocznica okresu tzw. Karnawału Solidarności, brutalnie przerwanego wprowadzeniem Stanu Wojennego 13 grudnia 1981. Tematem prozatorskiej narracji obok są nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych lat.

01
sie 2021
VII Projekt Arboretum „Powrót”

Na repertuar premierowej edycji Projektu Arboretum w Gołdapi zatytułowanej „Powrót”, złożą się współczesne aranżacje pieśni tradycyjnych Mazur i Warmii. Zaprezentowane zostaną także kompozycje współczesne inspirowane kulturą Jaćwingów, pradawnych mieszkańców Polski północno-wschodniej. Niezwykłej muzyce hybrydowej towarzyszyć będzie opowieść o prostym ludzkim życiu sprzed wieków.

31
lip 2021
Koncert Niepodległości w Gołdapi

Mazurska premiera Koncertu Niepodległości. Koncert dedykowany będzie m.in. pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, mieszkańców wsi Rudzie koło Gołdapi, którzy 6 kwietnia 1952 roku, służąc w szeregach AK-WIN oddali swoje życie w walce z oddziałem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w swojej wsi.

2020
29
gru 2020
Śpiewnik Niepodległości: nowe funkcje i utwory

Wraz z końcem 2020 r. zakończony został kolejny etap rozbudowy technologicznej portalu Śpiewnik Niepodległości. Serwis zyskał nowe funkcjonalności m.in. playlisty, moduły rekomendacji i polecane treści oraz udostępnianie treści w social media. Opracowaliśmy i opublikowaliśmy także nowe utwory wraz z materiałami dydaktycznymi.

20
lis 2020
4 kontynenty, 8 krajów, 80 tysięcy kilometrów

Zakres i intensywność działań Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej doskonale ukazuje 80 tysięcy kilometrów, a więc równowartość podwójnego obwodu kuli ziemskiej,  które musieliśmy pokonać by przeprowadzić działania. Nasze projekty realizowaliśmy w 8 krajach, (Australia, Francja, Kanada, Litwa, Łotwa, Polska, Tadżykistan i Ukraina) na 4 kontynentach (Europa, Azja, Australia i Ameryka Północna). Rok 2020 zamknęliśmy łącznym dorobkiem 50 wydarzeń artystycznych, w tym: 35 zrealizowanych edycji Koncertu Niepodległości, 9 edycji Projektu Arboretum, 2 odsłon Hybryda Kultur Festiwal, 2 autorskich projektów on-line, jak również kontynuacją rozwoju bazy utworów i materiałów edukacyjnych oraz nowych funkcjonalności portalu Śpiewnik Niepodległości, który odwiedziło już 630 tysięcy użytkowników.

Zespół Koncertu Niepodległości w bazie NATO w Ādaži, Łotwa

Rok 2020, który zapisze się w historii ludzkości globalnym lockdown-em, odcisnął swoje piętno także na naszej działalności. Adekwatnie do sytuacji przenieśliśmy nasze wydarzenia do sieci. Cztery internetowe edycje Koncertu Niepodległości zrealizowaliśmy odpowiednio na legendarnym niszczycielu ORP Błyskawica, na Westerplatte, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W miejsce odwołanych z powodu pandemii VII Projektu Arboretum i III Festiwalu Hybryda Kultur wsparliśmy realizację dwóch internetowych projektów stypendialnych –videobooka „Gaspard_03” oraz koncertu „Autochtonka”. Wszystkie powyższe projekty dostępne są w Internecie i są bezpłatne dla publiczności bez ograniczeń czasowych czy terytorialnych.

Pomimo pandemii SARS CoV-2 kontynuowaliśmy akcję świątecznej wysyłki naszych wydawnictw dla Polaków na dawnych kresach Rzeczypospolitej, tj. na Litwie, Łotwie i na Ukrainie, a także dla żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

Misja pomocowa „Woda źródłem przemian”, Tadżykistan

Fundacja jest wydawcą internetowego portalu Śpiewnik Niepodległości (od 2017) oraz czterech albumów muzycznych:
1. Koncert Niepodległości „Polish Independence Concert” (2016)
2. Projekt Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai” (2017)
3.Koncert Niepodległości „Niepokorne” (2020)
4. Koncert Niepodległości „Leśni” (premiera I kwartał 2021)

W 2018 roku Fundacja wzięła udział w Video Dance Festival of Burgundy w Cerisy la Salle we Francji, na którym zaprezentowała godzinną suitę elektroakustyczną „Orphée” autorstwa Oli Turkiewicz do baletu w wykonaniu tancerzy z Australii. Utwór inspirowany był XVII wiecznym „Ballet Royal de la Nuit” skomponowanym na cześć koronacji króla Francji Ludwika XIV.

Listę projektów Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dopełnia uczestnictwo w misji pomocowej Towarzystwa Demokratycznego Wschód „Woda źródłem przemian”, która miała miejsce w Tadżykistanie w 2014 roku.

Brama Stoczni Gdańskiej z napisami strajkowymi z lat 1980, 1981 i 1988.
Brama Stoczni Gdańskiej z napisami strajkowymi z lat 1980, 1981 i 1988.

Zarówno Fundator, jak i Fundacja angażują się w ratowanie bezcennych artefaktów związanych z najnowszą historią Polski. Wspólnie z Fundacją Sztuki Stosowanej i jej prezesem Robertem Szubą, Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej przyczyniła się do uratowania reliktów Sierpnia ‘80 tj. bramy Stoczni Gdańskiej zachowanej wraz ze strajkowymi napisami z lat 1980, 1981 i 1988 oraz krzeseł i stołu z Sali BHP Stoczni Gdańskiej, na którym podpisywane były porozumienia Sierpnia 1980.  Wszystkie te zabytki najnowszej historii Polski zostały przekazane do zbiorów Muzeum Historii Polski, gdzie zostaną udostępnione na ekspozycji stałej.

Kolejnym celem działania Fundacji jest ratowanie od zniszczenia, rewitalizacja i rekonstrukcja zabudowań dawnych siedlisk wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Mazur Garbatych i Podlasia, gdzie znajduje się jej siedziba. Obecnie działania polegają m.in. na dokumentowaniu ocalałych reliktów dawnej architektury wiejskiej.

Wydarzenia organizowane przez Fundację są bezpłatne dla uczestników. Dotychczasowa realizacja projektów Fundacji, tj. Koncertu Niepodległości, Projektu Arboretum, Hybrydy Kultur Festiwalu oraz portalu Śpiewnik Niepodległości, możliwa była dzięki dotacjom Senatu RP, ministerstw oraz instytucji kultury i kombatanckich. Działania Fundacji wspierają także przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i osoby prywatne. Bezcenna jest także pomoc setek wolontariuszy wspierających realizację naszych koncertów. Za to wszystko serdecznie dziękujemy naszym patronom, donatorom, sponsorom i przyjaciołom!

20
lis 2020
Pilot Włodzimierz Mazurkiewicz – pionier lotnictwa wojskowego

Lotnik Włodzimierz Mazurkiewicz (1875-1927) jest obiektem naszego zainteresowania od 2013 roku, kiedy to przypadkiem natknęliśmy się na ślad jego działalności w Chinach.  Był postacią nietuzinkową: dziennikarzem, budowniczym kanałów i portów w Brazylii, poszukiwaczem złota w Gujanie, pionierem lotnictwa francuskiego i de facto pierwszym polskim pilotem wojskowym. Był ochotnikiem w lotnictwie bułgarskim i weteranem I wojny bałkańskiej walczącym przeciw Turcji [1],[2]. Był wreszcie współtwórcą lotnictwa wojskowego Chin, prawdopodobnie lotnikiem carskiej razwiedki [3],[4] i współzałożycielem Ligii Obrony Powietrznej Państwa [5]. A ponieważ był osobą niezwykle skromną i sytuującą się na drugim planie, to jego historia jest pełna znaków zapytania. Zachowały się po nim jedynie strzępy informacji, zebrane w dwóch wspomnieniach pośmiertnych oraz drobne wzmianki prasowe.

Włodzimierz Mazurkiewicz przed samolotem Caudron G.3 w chińskiej szkole pilotażu w Peiping.
Włodzimierz Mazurkiewicz przed samolotem Caudron G.3. Zdjęcie wykonano w w Chinach pomiędzy 1913 i 1914 rokiem.

Włodzimierz Mazurkiewicz urodził się 6 marca 1875 [6] roku w Druskiennikach. W wieku 3 lat stracił ojca, który zmarł w czasie wojny rosyjsko-tureckiej, podczas służby w armii carskiej, w której spędził 22 lata życia. Był wychowywany przez matkę, z którą był mocno związany emocjonalnie. Pochodził ze starego rodu wileńskiej szlachty karmazynowej [7], pieczętującej się herbem Łabędź [8]. Ukończył V Gimnazjum Rządowe [9] w Warszawie. Była to, jak wspomina uczeń tej samej szkoły, polski filozof Tadeusz Kotarbiński, szkoła mundurowa o typie stosunków półmilitarnym, całkowicie niemal nieprzyrodnicza, […], społecznie reducyjna, ale przy wszystkich swoich wadach – szkoła pouczająca i wymagająca, dobrze gimnastykująca umysły, przy pomocy gramatyk, przekładów i wypracowań w sześciu językach [10]. Po ukończeniu gimnazjum Mazurkiewicz odbył studia na Politechnice w Graz [11],[12]. Po uzyskaniu dyplomu, podobnie jak wielu polskich inżynierów, podjął pracę w głębi Rosji, na Kaukazie. Gdy po wojnie rosyjsko-japońskiej [13],[14] wrócił do Polski, na ziemiach zaboru rosyjskiego trwała rewolucja, nosząca znamiona kolejnego polskiego powstania narodowego. W Warszawie stacjonowało wojsko rosyjskie, zaś strajki, demonstracje i zamachy bombowe wymierzone w carat stanowiły codzienność.

Pismo Epoka, którego redaktorem od 3 czerwca 1907 był Włodzimierz Mazurkiewicz
Pismo Epoka, którego redaktorem od 3 czerwca 1907 był Włodzimierz Mazurkiewicz

Po powrocie do Warszawy Mazurkiewicz włączył się w nurt działalności politycznej, patriotycznej i społecznej, podejmując współpracę w 1907 roku z warszawskim pismem Epoka [15], organem Polskiej Partii Postępowej [16], gdzie przez ok. miesiąc pełnił funkcję redaktora naczelnego. Z nieznanych powodów stał się obiektem zainteresowania carskiej Ochrany. Uprzedzony o rewizji zbiegł unikając aresztowania oraz spodziewanego uwięzienia i zsyłki [17]. Wydarzyło się to najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia 1907 roku. Wtedy to nazwisko Włodzimierza Mazurkiewicza zniknęło ze stopki redakcyjnej Epoki, zaś w warszawskiej gazecie Przegląd Poranny pojawiła się informacja, iż inż. Włodzimierz Mazurkiewicz wraz z inż. Henrykiem Rossetem [18] i inż. Wardyńskim „proszą o zaznaczenie”, że „nie mają nic wspólnego z wydawnictwem p. Granowskiego Epoka”. Po ucieczce z Polski nastąpił okres wyjątkowo burzliwy w życiu Włodzimierza Mazurkiewicza. W ciągu zaledwie kilku lat przebywał w 8 krajach na 4 kontynentach.  Po przyjeździe do Brazylii pracował m.in. przy regulacji niektórych portów i budowie kanałów. Zatrudnił się też przy budowie kolei w stanie Parana [19],[20]. Po wyjeździe z Brazylii został poszukiwaczem złota w Gujanie holenderskiej, gdzie po początkowych sukcesach zachorował na malarię, co zaciążyło na jego zdrowiu i dalszym życiu [21]. Popadłszy w nędzę po przejściu ciężkiej choroby, zatrudnił się jako palacz okrętowy na statkach pływających pomiędzy Ameryką Południową i Północną. Gdy po zejściu na ląd w Nowym Jorku został robotnikiem fabrycznym w Nowym Jorku, z miejsca włączył się w nurt pracy społecznej i patriotycznej wśród polskich robotników, dla których organizował zarówno ruch strzelecki, sportowy oraz działania oświatowe.

Samolot eksperymentalny Paulhan, na jakim rozbił się W. Mazurkiewicz podczas zawodów w Reims w 1910 r.
Samolot eksperymentalny Paulhan, na jakim rozbił się W. Mazurkiewicz podczas zawodów w Reims w 1910 r.

W 1909 lub w 1910 roku, wprost ze Stanów Zjednoczonych wyjechał do Francji, gdzie znalazł się w grupie pierwszych pilotów licencjonowanych przez Aero Club de France. Mazurkiewicz zaliczany jest do międzynarodowych seniorów lotnictwa z okresu poprzedzającego Wielką Wojnę [22]. Lotnicy ci, zwani Les Vieilles Tiges (tj. Stare Łodygi) tworzyli grupę towarzyską Les Vieilles Tiges – Association Amicale des Pilotes Aviateurs d’avant-guerre, wydawali też własny biuletyn z wykazami pilotów „przedwojennych” [23]. W lipcu 1910, startując na własnym samolocie Paulhan [24] wziął udział w zawodach lotniczych w Reims we Francji, podczas których uległ ciężkiemu wypadkowi [25].  Był jednym z pierwszych Polaków [26] posiadających dyplom pilota, którego brevet [27] nosił numer 707, który, wg jednych źródeł zdobył w 1910 roku [28], a wg innych 8 stycznia 1912 [29]. Podreperowawszy zdrowie, w 1912 roku, najprawdopodobniej wraz z grupą lotników ochotników z Francji wyposażonych w 6 samolotów Farman, wyjechał do Bułgarii, gdzie walczył w wojnie bałkańskiej [30],[31].

We wczesnej fazie lotnictwa wojskowego, pominąwszy pierwsze próby zrzucania prymitywnych bomb oraz walk powietrznych prowadzonych bronią osobistą, lotnicy przede wszystkim wykorzystywani byli do koordynowana ognia artylerii i rozpoznania. Z tego też powodu Turcy robili wszystko co mogli, by ogniem z karabinów i pistoletów zniszczyć nisko latające, powolne samoloty przeciwnika.

Bułgarscy lotnicy w samolocie Bleriot XI w okresie walk o Adrianopol w 1912 r.
Bułgarscy lotnicy w samolocie Bleriot XI w okresie walk o Adrianopol w 1912 r.

Pierwszym lotnikiem poległym podczas wojny bałkańskiej był porucznik M.Popoff, zestrzelony za pomocą pistoletu. Po nim zestrzelono jeszcze dwóch lotników bułgarskich [32]. Kulminacyjnym momentem wojny bałkańskiej była bitwa pod Czatałdżą, która rozegrała się w dniach 17–18 listopada 1912 [33]. Bitwa ta była największym sukcesem armii osmańskiej w I wojnie bałkańskiej. Zwycięstwo nad Bułgarami pozwoliło Turcji ocalić Konstantynopol (dziś Stambuł), a jednocześnie przyspieszyło zakończenie działań wojennych. 3 grudnia 1912 pod Czatałdżą został zawarty rozejm i wyznaczona linia rozgraniczająca wojska.

Nieco ponad dwa tygodnie później, 19 grudnia 1912 roku, Włodzimierz Mazurkiewicz, wg relacji w piśmie Flight oraz belgijskim dzienniku L’Echo de la Presse International, miał stać się czwartym lotnikiem zestrzelonym tej wojny przez Turków. Stało się to podczas przelotu w pobliżu turecko-bułgarskiej linii demarkacyjnej (Tchataldja line), koło miasta Czatałdża. Mazurkiewiczowi udało się posadzić uszkodzony samolot po stronie bułgarskiej, sam jednak miał zginąć [34],[35]. Informacja ta została powtórzona przez biuletyny wydawane we Francji przez grupę  Les Vieilles Tiges [36],[37].

Włodzimierz Mazurkiewicz przed samolotem Bleriot XI na nieustalonym lotnisku (Skrzydlata Polska nr 41/1976)
Włodzimierz Mazurkiewicz przed samolotem Bleriot XI. Zdjęcie wykonane na nieustalonym lotnisku  (Skrzydlata Polska nr 41/1976).

Z niewiadomych przyczyn wiadomość o śmierci nie została sprostowana we Francji, zaś sam Mazurkiewicz pod pseudonimem „Monsieur Constantin” udał się z misją wojskową do Chin, gdzie został szefem wyszkolenia powstałej we wrześniu 1913 r. pierwszej szkoły pilotów w Peiping [38] (obecnie znajduje się tu port lotniczy Pekin-Nanyuan).

Szkoła miała na wyposażeniu 12 dwupłatowych samolotów Caudron G.3 zakupionych we Francji, zaś instruktorami pilotażu byli Francuzi dowodzeni przez Polaka [39],[40]. Za zasługi dla lotnictwa Chin Mazurkiewicz wyróżniony został mandaryńskim stopniem orderu „Kwitnącego Kłosa Ryżu” [41]. Przedwojenna prasa podkreślała, że jako „dowódca chińskiego lotnictwa” dumnie reprezentował Chiny w rozmowach z ambasadorem rosyjskim [42],[43]. Po wybuchu I wojny światowej postanowił wrócić do Polski. Nadzieja, że Rosjanie pozwolą mu na powrót do ojczyzny, okazała się płonna. Jako obywatel rosyjski został wcielony do armii carskiej, gdzie przebywając na Froncie Północnym, aż do 1917 roku służył w rosyjskiej „razwiedce” czyli w zwiadzie [44].

Samolot Caudron G.3 lotnictwa chińskiego z zamontowanymi pływakami. Na samolotach tego typu W. Mazurkiewicz szkolił pilotów w pierwszej szkole lotniczej w Chinach.
Samolot Caudron G.3 lotnictwa chińskiego z zamontowanymi pływakami. Na samolotach tego typu W. Mazurkiewicz szkolił pilotów w pierwszej szkole lotniczej w Chinach.

Po wybuchu rewolucji październikowej został zmuszony do ciężkiej i wyniszczającej pracy dla bolszewików. Do Polski, jak większość uciekinierów z Rosji, wrócił w stanie nędzy i wyczerpania. Ponieważ z powodu nadszarpniętego zdrowa nie było już mowy o powrocie do latania, zajął się pracą na rzecz propagowania lotnictwa. Wyjeżdżał wówczas do Szwecji, Anglii i Norwegii [45], co mogło wiązać się ze zbieraniem doświadczeń w zakresie funkcjonowania organizacji lotniczych. Władysław Mazurkiewicz był jednym z inicjatorów powstania Ligii Obrony Powietrznej Państwa (LOOP).  25 maja 1923 roku, wraz z byłym Ministrem Robót Publicznych Tadeuszem Jasionowskim oraz inż. Januarym Grzędzińskim, dokonali w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych rejestracji LOPP składając podpisany przez siebie, zatwierdzony wcześniej statut. Mazurkiewicz blisko współpracował także z założonym przez Grzędzińskiego organem LOPP – pismem Lot Polski, w którym opublikował artykuł „Strzelanie w walce powietrznej” [46] i podobno wiele innych.

Samolot Caudron G.3 w chińskiej szkole pilotażu w Peiping.
Samolot Caudron G.3 w chińskiej szkole pilotażu w Peiping.

Przypuszczalnie około 1925 roku, w krótkim czasie stracił najbliższe mu osoby – żonę i matkę. Przygnębiony i podupadający coraz bardziej na zdrowiu, Mazurkiewicz wyjechał do Wilna, gdzie objął stanowisko nauczyciela matematyki i fizyki [47] oraz geografii [48] w gimnazjum Stefana Batorego u oo. Marjanów w Druji. Po kilku zaś miesiącach ciężkiej choroby, 18 maja 1927 roku, zmarł w Wilnie w klinice uniwersyteckiej przy szpitalu św. Jakuba w Wilnie [49]. W dniu 20 maja 1927 roku został pochowany na cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie [50].

Niestety, grób Włodzimierza Mazurkiewicza nie przetrwał do czasów współczesnych. Wg nieżyjącej już wilnianki, Pani Jadwigi Pietkiewicz, która przez kilkadziesiąt lat opiekowała się cmentarzem Bernardyńskim, jeszcze w czasach Związku Radzieckiego, znajdował się tam grób lotnika „ze śmigłem”, który w latach 60. XX-wieku został niestety zniszczony.

Kontrowersje i znaki zapytania.

Biuletyn wydawany przez grupę pilotów Les Vieilles Tiges.
Biuletyn wydawany przez grupę pilotów Les Vieilles Tiges.

W źródłach i dokumentach występują różnice odnośnie imienia Mazurkiewicza. Nie udało się odnaleźć żadnych aktów stanu cywilnego. W aktach służby wojskowej jego ojca, Leopolda Mazurkiewicza [51], wzmiankowany jest jako Włodzimierz Konstanty Mazurkiewicz (Владимир Константин). W 1907 roku, w stopce redakcyjnej pisma Epoka, występował jako redaktor Włodzimierz Mazurkiewicz. W latach 1910-1912, tj. zarówno podczas pobytu we Francji, jak i podczas wojny w bułgarsko-tureckiej, notowany był pod inicjałami W.C. de Mazurkiewicz (bez imienia), natomiast w prasie relacjonującej jego rzekomą śmierć w wojnie bałkańskiej nazywano go Constantinem de Mazurkiewitch. Podczas swojej misji w Chinach występował pod pseudonimem „Monsieur Constantine” (zbieżnym ze swoim drugim imieniem), zaś podczas służby w armii carskiej Włodzimierz Leopoldowicz Mazurkiewicz (Владимиръ Леопольдовичъ Мазуркевичъ). W Chinach występował pod pseudonimem Monsieur Constantine. W okresie międzywojennym, przede wszystkim z dokumentach i publikacjach LOPP, wzmiankowany był naprzemiennie jako Włodzimierz, Władysław a nawet Mieczysław. 18 maja 1927 w wykazie zmarłych szpitala św. Jakuba po raz ostatni wpisano jego imię Włodzimierz…[52]

Wszystkie źródła, zarówno przedwojenne (tj. wspomnienia pośmiertne), jak i powojenne (Polski Słownik Biograficzny) powielają błędną informację współpracy Mazurkiewicza z Pismem Epoka, datując ją na lata 1905-1906. Tymczasem pierwszy numer pisma Epoka ukazał się dopiero w czerwcu 1907 roku. Włodzimierz Mazurkiewicz jako redaktor wzmiankowany był w stopce redakcyjnej od drugiego numeru Epoki (wydanie z dnia 3 czerwca 1907 roku) i współpracował z redakcją tylko do przełomu lipca i sierpnia 1907, kiedy to na stanowisku redaktora zastąpił go Zygmunt Sachnowski. Oznacza to też przesunięcie domniemanej daty jego ucieczki z zaboru rosyjskiego na rok 1907.

Wątpliwości budzi także nazwisko panieńskie jego matki, które we wspomnieniach pośmiertnych Włodzimierza Mazurkiewicza wzmiankowane jest jako Siemaszko [53]. Z dokumentów metrykalnych i akt wojskowych jego ojca, Leopolda Mazurkiewicza, wynika, że był on dwukrotnie żonaty tj. z Kazimierą Mazurkiewicz z domu Mazurkiewicz [54],[55],[56] (pierwsza żona), a następnie z Krystyną Mazurkiewicz z domu Kowalewską [57],[58] (druga żona, matka Włodzimierza Mazurkiewicza).

prof. Jan Mazurkiewicz (1933)
prof. Jan Mazurkiewicz (1933)

Włodzimierz Mazurkiewicz był najmłodszym synem Leopolda Mazurkiewicza sztabskapitana armii carskiej, który w wojsku spędził praktycznie całe swoje dorosłe życie. Leopold Mazurkiewicz zmarł na służbie podczas wojny rosyjsko-tureckiej w 1878 roku, wskutek wylewu krwi do mózgu. Pozostawił po sobie dorosłego już syna Michała Aleksandra z pierwszego małżeństwa oraz owdowiałą żonę Krystynę z trójką małoletnich synów.  Dorastający po śmierci Leopolda Mazurkiewicza Józef, Jan i Włodzimierz wychowywani byli przez matkę. Józef Mazurkiewicz (urodzony w 1868 roku) po ukończeniu studiów w Symbirsku (dziś Uljanowsk nad Wołgą) został architektem.  Jan Mazurkiewicz (urodzony w 1871 roku) z chwilą osiągniecia wieku gimnazjalnego, wyjechał do Warszawy, aby uczyć się w IV Gimnazjum Klasycznym. W 1890 roku podjął studia medyczne na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Zaangażowany w działalność niepodległościową, po manifestacjach z okazji 100 rocznicy Konstytucji 3 Maja został relegowany z rosyjskiego uniwersytetu. Wiele lat później, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wrócił na Uniwersytet Warszawski, którego był rektorem w latach 1921-1922. Jego zasługi dla polskiej psychiatrii uznaje się za wybitne, zaś historycy medycyny uważają go za najwybitniejszego polskiego psychiatrę XX w. W latach 1943-1944 wykładał na tajnym Wydziale Lekarskim UW. Aresztowany przez hitlerowców, został uwięziony w siedzibie Gestapo przy al. Szucha. Na szczęście Niemcy niebawem wypuścili ponad 70-letniego naukowca, nie dopatrując się w nim konspiratora [59] .

Najmłodszy z synów, przyszły pilot Włodzimierz Mazurkiewicz, stracił ojca w wieku zaledwie 3 lat. Można przypuszczać, że na jego wychowanie, największy wpływ miała matka (do której był bardzo przywiązany) oraz starszy o 4-lata brat Jan z którym równolegle uczył się w Warszawie a później w austriackim Graz. Obaj bracia, Jan i Włodzimierz Mazurkiewiczowie z czasem zaangażowali się w działalność niepodległościową i społeczną (każdy na swojej niwie). Patriotyzm Włodzimierza Mazurkiewicza podkreślany był we wspomnieniach pośmiertnych. Zwracano w nich uwagę na zły stan zdrowia, zniszczony przebytą w Ameryce Południowej malarią, wypadkami lotniczymi oraz przejściami podczas rewolucji bolszewickiej w Rosji, z której wrócił do Polski dopiero po 1918 roku. Słaba kondycja nie pozwoliła mu wrócić do lotnictwa ani aktywniej włączyć w odbudowę kraju. Niewątpliwie negatywny wpływ na jego zdrowie miała także śmierć matki, a chwile później żony, co było przyczyną wycofania się z pracy na rzecz lotnictwa.

Jacek „Wiejski” Górski

kontakt: [email protected]


Autor dziękuje następującym osobom za pomoc w przygotowaniu biogramu Włodzimierza Mazurkiewicza:
Marcin Zieniewicz (Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie), Karolina Gębka (Warszawa), Elżbieta Frankiewicz (Warszawa), Evgenia Leonardovna Konstantinova (Sankt Petersburg), Agnieszka Kulik-Milczarzewicz (Warszawa), Wiktor Zapolski (Wilno)

Galeria

Samolot Caudron G3 podczas pokazów lotniczych La Ferté Alais 2017

Bleriot XI – samolotów tego typu używano podczas I wojny bałkańskiej

Przypisy

[1] KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA, Warszawa 1933.

[2] I wojna bałkańska (8 października 1912 – 30 maja 1913) – konflikt zbrojny pomiędzy Turcją a antyturecką Ligą Bałkańską, tworzoną przez Bułgarię, Czarnogórę, Grecję i Serbię. Na udział Mazurkiewicza w tej wojnie i fakt zestrzelenia Mazurkiewicza 19 grudnia 1912 roku wskazuje wzmianka w piśmie Flight z 4 stycznia 1913.

[3] Razwiedka – rozpoznanie, wywiad.

[4] Михаил Константинович Лемке „250 дней в Царской Ставке”, Michaił Lemke, 250 dni na carskim tronie. Petersburg 1920, s.316.

[5] Liga Obrony Powietrznej Państwa – polska powszechna organizacja paramilitarna powstała w 1923 roku. Jej celem było promowanie polskiego lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego. Począwszy od 1928 roku, po połączeniu z powstałym w 1922 roku Towarzystwem Obrony Przeciwgazowej, działała pod nazwą Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

[6] Полный послужной список, фонд 400, оп. 12, дело 5363, РГВИА (Российский государственный военно-исторический архив).

[7] Kurier Wileński  nr 127 (876) s.4. Wilno, 5 czerwca 1927 r.

[8] Czesław Malewski, Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński. Warszawa 2016

[9] Najprawdopodobniej chodzi o V Rządowe Gimnazjum Filologiczne w Warszawie – ośmioklasowe gimnazjum męskie z rosyjskim językiem wykładowym, mieszczące się początkowo w kamienicy na rogu Marszałkowskiej i Polnej, a po 1906 roku w nowym budynku u zbiegu Koszykowej i Wielkiej (dziś Lwowskiej).

[10] M. Jaworski, Tadeusz Kotarbiński, Warszawa 1971, s.27.

[11] Kurier Wileński nr 127 (876), Wilno, 5 czerwca 1927 r., s. 4.

[12] Technische Universität Graz w Austrii.

[13] Kurier Wileński nr 127 (876). Wilno, 5 czerwca 1927 r., s.4.

[14] Wojna pomiędzy imperium rosyjskim a Cesarstwem Japonii, trwająca od 8 lutego 1904 do 5 września 1905.

[15] Epoka. Echa Poranne. Dziennik Społeczny, Polityczny, Literacki nr 2, Warszawa 3 czerwca 1907.

[16] Izraelita nr 22/1907. Warszawa, 7 czerwca 1907.

[17] Kurier Wileński nr 127 (876) s.4. Wilno 5 czerwca 1927 r.

[18] Aleksander Henryk de Rosset-Fleury, polski przedsiębiorca, inżynier, działacz społeczny, polityk II RP, poseł na Sejm Ustawodawczy.

[19] Lot Polski nr 8/192.

[20] Kurier Wileński nr 127 (876). Wilno 5 czerwca 1927 r.

[21] Lot Polski nr 8/1927.

[22] I wojna światowa.

[23] LES VIEILLES TIGES. Association Amicale: Pilotes Aviateurs d’Avant-Guerre. Paris, 1924.

[24] Francuski, eksperymentalny samolot skonstruowany w 1910 roku przez Louisa Paulhana i Henriego Fabre.

[25] KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA Warszawa 1933.

[26] Obok Michała Scipio del Campo, Bronisława Matyjewicza, Grzegorza Piotrowskiego, Adama Habera-Włyńskiego, Henryka Segno, Antoniego Sobańskiego, Stanisława Supniewskiego.

[27] Brevet – dyplom pilota wydawany przez Aero Club de France.

[28] KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA Warszawa 1933.

[29] Early pioneers list. Vieilles Tiges http://www.past-to-present.com/vieilletige.cfm?id=2058, dostęp 10.10.2019.

[30] KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA, Warszawa 1933.

[31] Co o lotnictwie każdy wiedzieć powinien, praca zbiorowa. Liga Obrony Powietrznej Państwa. Warszawa (brak daty).

[32] L’Echo de la Presse International no.92, Bruksela, 15.04.1915.

[33] ang.Tchataldja, bułg. Чаталджа, tur. Çatalca.

[34] L’Echo de la Presse International no.92, Bruksela, 15.04.1915.

[35] Flight, 4.01.1913

[36] LES VIEILLES TIGES, Association Amicale: Pilotes Aviateurs d’Avant-Guerre. Paris, 1924.

[37] LES VIEILLES TIGES, Annuire 1929.

[38] Peiping – inaczej: Nan Yuen, 南苑, Chingho, Fengtai, Lantilnchang. Obecnie znajduje się tu port lotniczy Pekin-Nanyuan.

[39] Przegląd Lotniczy, miesięcznik wydawany przez Dowództwo Lotnictwa. Warszawa, nr 1, styczeń 1938,

[40] http://www.worldairforces.com/countries/china/nch.html, dostęp 11.02.2019.

[41] Kurier Wileński  nr 127 (876). Wilno 5.06.1927. Prawdopodobnie chodzi o order Chia-Ho, 嘉禾 (ang.Order of the Precious Brilliant Golden Grain, fr.Ordre du Grain d’or) ustanowiony w Republice Chin w 29 lipca 1912 roku https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_the_Precious_Brilliant_Golden_Grain

[42] Kurier Wileński 127 (876), Wilno 5.06.1927.

[43] Lot Polski nr 8/1927.

[44] Михаил Константинович Лемке ,250 дней в Царской Ставке, Michaił Lemke, 250 dni na carskim tronie, Petersburg 1920, s.316.

[45] Kurier Wileński 127 (876), Wilno 5.06.1927.

[46] Lot Polski nr 19/1926.

[47] Kurier Wileński nr 127 (876). Wilno 5.06.1927.

[48] KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW KSIĘGA PAMIĄTKOWA, Warszawa 1933.

[49] Dremaite, Vyšniauskienė Vilniaus bernardinų kapinės, Wilno 2010

[50] Kurier Wileński 127 (876), Wilno 5.06.1927.

[51] Полный послужной список, фонд 400, оп. 12, дело 5363, РГВИА (Российский государственный военно-исторический архив).

[52] Indeks do księgi zgonów. Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Wilnie.

[53] Kurier Wileński nr 127 (876)  s.4, Wilno 5 czerwca 1927 r.

[54] Kazimiera Mazurkiewicz „córka Michała Mazurkiewicz, doktora medycyny, radcy stanu, kawalera wielu orderów oraz Benigny z Ejsmontów”.

[55] Akt ślubu Leopolda Mazurkiewicz i Kazimiery Mazurkiewicz, Czersk, akt nr 11/1854.

[56] Akt urodzenia Michała Mazurkiewicza s. Leopolda i Kazimiery. Akta urodzenia nr 99.1958, par .św. Aleksandra, Warszawa.

[57] Akt urodzenia Gustawa Władysława Mazurkiewicza, s .Leopolda i Krystyny Kowalewskiej. Brzeziny, akt nr 246/1866.

[58] Полный послужной список, фонд 400, оп. 12, дело 5363, РГВИА (Российский государственный военно-исторический архив).

[59] Poczet Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego. Varsoviensis 1816-2016, e_Monumenta

19
lis 2020
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie
„Świąteczna Paczka" - akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie
„Świąteczna Paczka” – akcja pomocowa dla Polaków na Wschodzie

Ukraina to kolejne skupisko Polaków na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, gdzie udało nam się dotrzeć z naszymi wydawnictwami. Po koncercie Projekt Arboretum „Mazury i Podole”, zrealizowanym w 2018 roku na rynku we Lwowie, w 2020 roku przyłączyliśmy się do „Świątecznej Paczki – akcji pomocowej dla Polaków na Wschodzie” zorganizowanej przez Fundację Collegium Interethnicum. Po długich miesiącach prac i oczekiwania na trudne do zdobycia w dobie pandemii koronawirusa zgody, 18-21 września 2020 transport z darami dla Rodaków ostatecznie dotarł wreszcie obwodu iwano-frankowskiego, czyli dawnego województwa stanisławowskiego.

W paczkach przekazano naszym Rodakom na Kresach m.in. odzież (kurtki, dresy, koszulki patriotyczne), obuwie zimowe i letnie, sprzęt dydaktyczny i elektroniczny, materiały i gry edukacyjne, artykuły spożywcze i chemiczne i oczywiście wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej jak informatory Śpiewnika Niepodległości oraz albumy scenariuszowo-muzyczne Koncert Niepodległości i Projekt Arboretum.

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Ukrainie

Projekt zorganizowany został przez Fundację Collegium Interethnicum, we współpracy z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku, Fundacją PZU, Pocztą Polską S.A., Samorządem Studentów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydawnictwem Fronda, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Centrum Kultury i oczywiście Fundacją Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Inicjatywie patronował Kurier Galicyjski – jedno z najważniejszych polskich mediów za wschodnią granicą.

Tym razem paczki z darami trafiły do młodzieży, animatorów polskiej tożsamości i kultury z Kałusza, Kołomyi, Stanisławowa i Tłumacza.

I tu także, podobnie jak w przypadku Litwy, Łotwy a w przyszłości Białorusi, Syberii i Kazachstanu, liczymy na kontynuację akcji w latach kolejnych.

Fotorelacja

11
lis 2020
XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris”

XII Koncert Niepodległości „Dominium Maris” miał wyjątkowy charakter. Jego narracja ukazała morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Na repertuar złożyło się kilkanaście hybrydowych aranżacji utworów związanych z tematem narracji, włącznie z Mazurkiem Dąbrowskiego, którego morski aspekt także został przybliżony publiczności.

30
paź 2020
Gaspard_03 – Audiobook fantasy w formule wideo

„Gaspard_03” to barwna i wciągająca opowieść, rozgrywającą się w starożytnym Egipcie, pradawnej Jaćwieży i średniowiecznym Podlasiu, łącznie na przestrzeni 4000 lat. Wszędzie tam, dawniej i dziś, toczona jest walka z Czarną Energią, niewidzialnym złem pochłaniającym ludzkość i świat, w którym przenikają się czasy i przestrzeń.

10
paź 2020
Jacek "Wiejski" Górski w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji "Wanda"
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Następstwem Polish Independence Concert zorganizowanym w 21 września 2019 roku dla żołnierzy 9 narodowości w Bazie NATO w Adazi, było zainicjowanie wysyłki paczek świątecznych dla Polaków na Łotwie. Projekt zrealizowaliśmy we współpracy z dowództwem V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie oraz z Fundacją Polskich Wartości, która od lat organizuje akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Działanie to objęła swoim patronatem Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Z wizytą w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji "Wanda" (Lipawa, Łotwa)
Z wizytą w Stowarzyszeniu Polaków Liepaji „Wanda” (Lipawa, Łotwa)

Razem z paczkami zawierającymi produkty świąteczne (w tym także te pierwszej potrzeby), w transporcie znalazło się także kilkaset płyt Koncert Niepodległości – Polish Independence Concert i Projekt Arboretum. Trafiły one do szkół na Litwie, a także, dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i PKW Łotwa, dotarły do polskich rodzin w regionie Łatgalii. Wcześniej ponad 100 płyt trafiło do żołnierzy kilku narodowości pełniących służbę w bazie w Ādaži.

Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie
Wydawnictwa Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej dla Polaków na Litwie i Łotwie

Po wybuchu pandemii SARS-CoV-2 wydawało się, że akcji nie uda się z oczywistych powodów kontynuować w roku 2020. Tymczasem w 17 czerwca 2020, korzystając z kilkudniowego zdjęcia kwarantanny dla Polaków przyjeżdżających na Łotwę, udało nam się dotrzeć z wydawnictwami Fundacji do Lipawy, historycznego i ostatniego portu I Rzeczypospolitej. Naszym partnerem było tym razem Stowarzyszenie Polaków w Liepai. W tak wyjątkowy sposób, nie zważając na przeciwności pandemii, rozpoczęliśmy dystrybucję nowego albumu Koncert Niepodległości „Niepokorne”.

Tydzień później, kolejny rzut kilkuset naszych płyt oraz informatorów Śpiewnika Niepodległości dotarł na Litwę. Tam, we współpracy z Fundacją Polskich Wartości trafiły one do Polskiej Szkoły Specjalnej  i Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego w Sołecznikach, miejscowości Turgiele i Butrymańce, Domu Kultury Polskiej w Wilnie, Szkoły Podstawowej w Pikieliszkach oraz Caritasu w Ejszyszkach. Dzięki żołnierzom VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie i Ambasady RP w Rydze, akcją po raz kolejny objęte zostały także polskie środowiska w Dyneburgu i Rydze i to pomimo formalnego zamknięcia granicy z powodu pandemii.

Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli na kontynuację naszej akcji krzewienia kultury polskiej wśród naszej diaspory na Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

Fotorelacja

17
wrz 2020
III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka J. Piłsudskiego

III Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, edycja Niepokorne, w całości poświęcony był czynowi niepodległościowemu kobiet, w tym kobiet walczących w Polskim Podziemiu Niepodległościowym. Koncert zrealizowany został w roku 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę i 80. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

01
wrz 2020
V Koncert Niepodległości „Westerplatte”

V Koncert Niepodległości „Westerplatte” będzie miał wyjątkowy charakter. Narracja jubileuszowej edycji „Westerplatte” ukaże morski i rzeczny aspekt historii Polski widzianej na przestrzeni 1053 lat. Narrację koncertu rozpocznie wspomnienie wygranej przez Mieszka I bitwy z saskim grafem Wichmanem, która w 967 roku, po raz pierwszy, zapewniła Polsce dostęp do morza.

12
sie 2020
Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

Tematem koncertu była służba Polaków pod obcymi sztandarami oraz ich walka „Za Naszą i Waszą Wolność”. Osobnym wątkiem narracji były dzieje polskiego niszczyciela ORP Błyskawica, na którego pokładzie odbył się koncert. Ten legendarny kontrtorpedowiec II Rzeczypospolitej i weteran II wojny światowej jest dzisiaj najstarszym zachowanym okrętem tej klasy na świecie.

2019
29
gru 2019
Nowa odsłona Śpiewnika Niepodległości

Wraz z końcem 2019 r. udostępniliśmy na portalu Śpiewnik Niepodległości nowe funkcjonalności m.in. kreator śpiewnika. Jest to narzędzie, które umożliwia stworzenie własnego Śpiewnika Niepodległości do druku oraz na czytniki e-book. Do każdego z utworów dołączany jest pakiet edukacyjny. Opracowaliśmy i opublikowaliśmy także nowe utwory wraz z materiałami dydaktycznymi.

01
gru 2019
Akcja Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach
Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach

Z radością włączyliśmy się w akcję Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach organizowaną przez Fundację Polskich Wartości ze wsparciem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda.

Razem z paczkami zawierającymi produkty świąteczne (w tym także te pierwszej potrzeby), w transporcie znalazło się także 200 płyt Koncert Niepodległości – Polish Independence Concert i Projekt Arboretum. Trafią one do szkół na Litwie, a także, dzięki wsparciu Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze i Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Ādaži na Łotwie, dotrą do polskich rodzin na Łotwie w regionie Łatgalii.

Serdecznie dziękujemy Konsul RP w Rydze, Pani Małgorzacie Hejduk – Gromek, dowódcy VI zmiany PKW Łotwa, mjr Krzysztofowi Budziszowi i mjr Danielowi Stanickiemu, polskim żołnierzom z bazy NATO w Ādaži oraz Fundacji Polskich Wartości i Wojciech Woźniak , dzięki którym było to możliwe.

Akcja Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach
Akcja Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach
20
lis 2019
Ratowanie zabytków przełomu lat 80.

Na 40. urodziny Solidarności, prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej Jacek „Wiejski” Górski wraz z Robertem Szubą członkiem dawnej Federacji Młodzieży Walczącej, przekazali dwa krzesła, z sali gdzie podpisywano porozumienia sierpnia 80. To kolejne przedmioty, które Jacek „Wiejski” Górski przekazał do Muzeum Historii Polski.

W 2016 r., wspólnie z Fundacją Sztuka Stosowana, przekazaliśmy Muzeum Historii Polski oryginalną bramę Stoczni Gdańskiej z zachowanymi napisami ze Strajków 1980-88 oraz stół z Sali BHP, na którym podpisano Porozumienia Sierpnia ‘80. Zabezpieczona została też kompletna drukarnia sitodrukowa Federacji Młodzieży Walczącej. W 2008 r., jako wiceprezes Stowarzyszenia FMW, zorganizował zbiórkę podziemnych wydawnictw młodzieżowych, które jako „Archiwum FMW” zdeponowane zostały w ”Karcie”. W 1992 r. fundator przekazał na rzecz Ośrodka „Karta” zbiór młodzieżowej prasy podziemnej gromadzony w stanie wojennym.

Tamta historia działa się na naszych oczach, dziś naszym obowiązkiem jest zachowanie jej dla potomnych.

19
lis 2019
Projekt „Woda źródłem przemian”

W 2014 roku wzięliśmy udział w projekcie pomocowym „Woda źródłem przemian”, realizowanym w Tadżykistanie przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód we współpracy z Foundation For Innovative And Sustainable Technology z miasta Chorog w górach Pamiru w Tadżykistanie. Główną osią działań było wybudowanie ujęć wody dla górskich wsi Pamiru oraz budowa szklarni, dzięki którym ich mieszkańcy mieli uzyskać dostęp do świeżych warzyw, które wcześniej były dla nich niedostępne. Wsie w których przebywaliśmy położone były na wysokości od 2000 do 4000 m. Jedna z nich, Aliczur oddzielana była od stolicy Pamiru przełęczą rozciągającą się na wysokości  ~ 5000 m, gdzie niski poziom tlenu negatywnie wpływał zarówno na organizm człowieka,  jak i na pracę silnika benzynowego.

Pływająca pompa źródłem wody pamirskiej wsi Vesnav.
Pływająca pompa źródłem wody pamirskiej wsi Vesnav.

Naszą rolą było przeprowadzenie prezentacji i warsztatów z zakresu wytwarzania, oznaczania i wprowadzania do obrotu produktów regionalnych oraz szukania sposobów na ich dystrybucję w trudnym i praktycznie bezludnym terenie górskim, gdzie małe wsie oddalone są od siebie o dziesiątki kilometrów a ich pokonanie oznacza przedzieranie się przez niebezpieczne, górskie drogi.

Pamirskie wsie, w których całkowicie zatrzymał się czas, odcięte były od wszelkich mediów i cywilizacji. Nasze wykłady i warsztaty prowadziliśmy dla pamirskich zielarzy i rolników, a odbywały się one zarówno w prowadzonym przez nas wówczas sklepie z produktami tradycyjnymi w Warszawie, jak i we wsiach Huf, Aliczur, Vesnav, Savnob oraz mieście Chorog na pograniczu tadżycko-afgańskim w górach Pamiru.

Wyschnięta, 200-letnia kamienna studnia w Mieruniszkach.
Wyschnięta, 200-letnia kamienna studnia w Mieruniszkach.

Kiedy wracaliśmy z odciętych od świata pamirskich wiosek nie przeczuwaliśmy nawet, że za moment sami zmierzymy się z brakiem wody.  W związku z postępującą w Polsce suszą, w 2016 roku zaczęła wysychać nasza XIX wieczna, kamienna studnia. W 2018 roku pożegnaliśmy się z wodą na stałe i aby funkcjonować przez ponad rok musieliśmy wodę dowozić sami. Nasza wieś Mieruniszki oddalona jest od gminnych mediów i nie było możliwe podłączenie się do wodociągu.

Z pomocą przyszedł nam Narodowy Instytut Wolności, który w ramach konkursu dotacyjnego realizowanego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO5) udzielił nam dofinansowania na budowę ujęcia wody dla Fundacji.  Przeprowadzone prace zakończyły się sukcesem, a znaleziona na głębokości 28 metrów woda okazała się zdatną do picia i do tego niezwykle smaczną.

Fotorelacja

Zadanie „Doprowadzenie wody do siedziby Fundacji”  dofinansowano ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności oraz Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO5.

11
lis 2019
XI Koncert Niepodległości „Leśni”, Muzeum Powstania Warszawskiego

Koncert ukazał historię Polski widzianą poprzez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowiedzieliśmy o walkach „szarpanych” toczonych przez wojów Krzywoustego z najeźdźcami z Czech i Niemiec w 1109, Potopie Szwedzkim, konfederacjach, kolejnych Powstaniach Narodowych aż do czasów 1944-1956. 11 listopada 2019, Warszawa

23
wrz 2019
Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” w Lipawie

Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii, specjalna edycja, zrealizowana w 225 rocznicę Powstania Kurlandzkiego, które w ramach Insurekcji Kościuszkowskiej wybuchło w Lipawie w 1794 r. Koncert ukazał dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów Polski i Łotwy. 23 września 2019, Lipawa, Łotwa

21
wrz 2019
Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” w Rydze

Edycja dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii. Koncert zaprezentował dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów Polski i Łotwy od czasu przyłączenia Inflant do Polski aż po rolę Polski w odzyskiwaniu przez Łotwę niepodległości po 1989 r. 21 września 2019. Wielka Gildia, Ryga, Łotwa

20
wrz 2019
Koncert Niepodległości „Poland” w Bazie NATO w Ādaži

Specjalna anglojęzyczna edycja Polish Independence Concert powstała we współpracy z Polskim Kontyngentem Wojskowym na Łotwie oraz z Ambasadą RP w Rydze. Zespół Koncertu wystąpił przed żołnierzami z dziewięciu krajów, którym ukazana został historia Polaków walczących o wolność innych narodów. 20 września 2019. NATO Military Base in Adaži, Łotwa.

17
wrz 2019
II Koncert Niepodległości na pl. Marszałka Piłsudskiego

Koncert realizowany w 80. rocznicę napaści Rosji sowieckiej na Polskę. Punktem wyjścia narracji były wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemców oraz Sowietów na II Rzeczpospolitą. Na repertuar złożyły się autorskie hybrydowe aranżacje pieśni oraz współczesne kompozycje uzupełnione historyczną narracją. 17 września 2019, pl. Józefa Piłsudskiego, Warszawa

01
wrz 2019
IV Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Koncert realizowany w 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Punktem wyjścia narracji były wydarzenia sprzed 80 lat: wybuch II wojny światowej, atak Niemców oraz Sowietów na II Rzeczpospolitą uzupełniona opowieścią o wykrwawianiu narodu i exodusie polskiego żołnierza oraz jego walce pod obcymi sztandarami o wolność innych narodów. 1 września 2019, Westerplatte

15
sie 2019
Występ zespołu Koncertu Niepodległości w Kruszynianach

W dniu Święta Wojska Polskiego zespół Koncertu Niepodległości wystąpił w spektaklu „Pod obcym sztandarem” realizowanym przez Polskich Tatarów w Kruszynianach. Na repertuar złożyły się m.in. hybrydowe aranżacje utworów historycznych, ukazujące polski czyn zbrojny i los „żołnierza tułacza”. Więcej informacji o wydarzeniu https://centrumkruszyniany.pl/aktualnosc/spektakl-pod-obcym-sztandarem/

14
lip 2019
VI Projekt Arboretum „Ządźbork” (2019)

Spektakl był swoistą podróż przez zaginiony świat pieśni okolic Ządźborka, czyli dzisiejszego miasta Mrągowa. Pochodzące z okolicznych wiosek ludowe nuty, wkomponowane zostały w hybrydowe aranżacje sięgające po współczesne środki wyrazu. Muzyce towarzyszyły opowieści ukazujące życie codzienne i zwyczaje mieszkańców dawnych Mazur. 14 lipca 2019, Mrągowo

13
lip 2019
II Hybryda Kultur Festiwal (Hybrid of Cultures Festival)

Druga edycja festiwalu, którego celem jest prezentowanie dokonań artystów inspirujących się kulturą tradycyjną (ludową), którą konfrontują z nurtami muzyki współczesnej, wykorzystując zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną instrumentalistykę. W tegorocznej edycji festiwalu udział wzięły zespoły „Dzikie Jabłka”, „Kapela Maliszów” oraz Karolina Cicha & Spółka. 13 lipca 2019, Mrągowo

2018
31
gru 2018
Śpiewnik Niepodległości 2 etap rozwoju

W ramach drugiego etapu rozwoju projektu wykonana została, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych wersja portalu, zgodnie ze standardem WCAG 2.0 na poziomie zgodności AA. Druga faza objęła także wykorzystanie interfejsu API. Na stronie umieszczona została otwarta dokumentacja API Śpiewnika Niepodległości wyjaśniająca sposób dostępu do danych w portalu.

30
gru 2018
Projekt Arboretum w Australii – PolArt Festival

Premiera Projektu Arboretum za oceanem w Australii w ramach PolArt Festival 2018. Na repertuar koncertu składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi. Zapraszamy 28 grudnia 2018 r. do Brisbane w Australii.

28
gru 2018
Koncert Niepodległości „Poland”, Australia 2018
Koncert Niepodległości „Poland” w Australii

Specjalna edycja Koncertu Niepodległości ukazującą walkę Polaków za wolność innych narodów w ramach PolArt Festival. Opowiemy o polsko-australijskim braterstwie broni podczas walk o Tobruk, udziale Australijczyków w zrzutach dla Warszawy 1944, Australijczyku Walter Smitha, Lech Zondku oraz australijskich losach Jacka Kaczmarskiego. Zapraszamy 28 grudnia 2018 do Brisbane w Australii.

20
lis 2018
Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” na Łotwie

Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii edycja Koncertu Niepodległości opowiadająca dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty narodów od czasu przyłączenia Inflant do Polski, aż po wspólne walki z bolszewikami o Dyneburg i Łatgalię w 1920 roku. Koncert odbędzie się 20 listopada w Dyneburgu.

16
lis 2018
Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność” na Litwie

Dedykowana Polakom mieszkającym poza granicami kraju oraz Polonii edycja Koncertu Niepodległości opowiadająca dzieje Polaków walczących o wolność innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wspólnoty Polaków i Litwinów od czasów Unii w Krewie aż po braterstwo broni podczas Powstania Listopadowego i Styczniowego. Koncert odbędzie się 16 listopada w Wilnie.

11
lis 2018
Koncert Niepodległości Punkty zwrotne
X Koncert Niepodległości „Punkty zwrotne”

Realizowany w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości X Koncert Niepodległości będzie podsumowaniem 10 lat pracy nad projektem. Narracją koncertu ukażemy 100 najważniejszych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej. Przytoczymy także te chwile z historii Polski, które przez 1000 lat budowały wielkość Państwa i Narodu. 11 listopada 2018, Muzeum Powstania Warszawskiego.

05
paź 2018
Koncert Niepodległości Tarnów 2018
Koncert Niepodległości „Poland” w Tarnowie

Edycja specjalna programu „Poland” w Tarnowie dedykowana została czterem wielkim Polakom związanym z tym miastem, którymi byli: Józef Bem, Ignacy Paderewski, Ignacy Mościcki i Eugeniusz Kwiatkowski. Tematem narracji koncertu była służba Polaków pod obcymi sztandarami i ich walka o wolność innych narodów. Koncert odbył się 5 października 2018.

17
wrz 2018
Koncert Niepodległości „Młode Wilki” na pl. Piłsudskiego

Inspiracją koncertu „Młode Wilki” są słowa „Obławy” autorstwa Jacka Kaczmarskiego. Realizowana, w 79 rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, specjalna edycja Koncert Niepodległości, dedykowana jest młodzieży polskich kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 roku. Zapraszamy 17 września 2018 na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Warszawa.

09
wrz 2018
Koncert Niepodległości „Poland” – edycja specjalna

Tematem koncertu będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. Specjalna, warszawska edycja Koncertu Niepodległości „Poland” została zadedykowana patronowi dzielnicy Warszawa – Bemowo, generałowi Józefowi Bemowi. Wydarzenie odbędzie się w amfiteatrze w Parku Górczewska w dniu 9 września 2018.

31
sie 2018
III Koncert Niepodległości „Westerplatte”

W koncercie oddamy hołd trzem wyjątkowym osobom: Erwinie Barzychowskiej, Danucie Siedzikównie „Ince” i Annie Walentynowicz, których życie mniej lub bardziej tragicznie związane jest z Gdańskiem. Koncert jest pomorską premierą programu „Niepokorne”, w całości poświęconemu kobietom, które walczyły o niepodległość Rzeczypospolitej.  31 sierpnia 2018, Westerplatte, Gdańsk.

15
sie 2018
Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Koncert dedykowany jest cudzoziemcom oraz mniejszościom narodowym i wyznaniowym, walczącym o Rzeczpospolitą. Symbolikę wydarzenia dopełni otoczenie malowniczej tatarskiej wsi, mizaru i zabytkowego meczetu polskich Tatarów, którzy są nierozerwalnie złączeni z historią polskiego oręża, począwszy od bitwy pod Grunwaldem. Zapraszamy 15 sierpnia 2018 do Kruszynian na Podlasie.

04
sie 2018
V Projekt Arboretum „Drewniane gody”

4 sierpnia 2018 roku o godz. 19.00, w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie, odbędzie się jubileuszowy, V Projekt Arboretum pt. „Drewniane Gody”. Na repertuar koncertu składają się współczesne, multi-instrumentalne aranżacje pieśni tradycyjnych oraz autorskie kompozycje współczesne. Muzyce towarzyszyć będą opowieści ukazujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi.

03
sie 2018
I Hybryda Kultur Festiwal – premiera wydarzenia

Premiera festiwalu, którego celem jest zachęcenie polskich i zagranicznych artystów do twórczego interpretowania kultury tradycyjnej, ludowej i ukazywania efektów swoich inspiracji na tle współczesnej instrumentalistyki oraz różnorodności obecnych i przyszłych stylów muzycznych. Zapraszamy 3 sierpnia 2018 r. do amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie.

17
maj 2018
The International Video Dance Festival of Burgundy

Współpraca przy międzynarodowej premierze spektaklu „Ballet Royal de la Nuit” w ramach The International Video Dance Festival of Burgundy (16-18 maja 2018) na zamku Cericy la Salle w Normandii, Francja. W ramach polskiego udziału w projekcie zaprezentowaliśmy godzinną suitę muzyczną „Orphée” autorstwa Oli Turkiewicz z choreografią i tancerzami z Australii.

06
maj 2018
Koncert Projekt Arboretum „Mazury i Podole”

W dniu 6 maja 2018 r. o godz. 20 we Lwowie (wschodnia pierzeja rynku) na Ukrainie odbędzie się międzynarodowa premiera Projektu Arboretum „Mazury i Podole”, przygotowana specjalnie na XVI International Jazz Festival „Flugery Lwowa”. Podczas koncertu usłyszymy dawne, przeważnie zapomniane pieśni i tańce z okolic Mazur i Podola. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

2017
15
gru 2017
„Śpiewnik Niepodległości”- nowy projekt fundacji

Śpiewnik Niepodległości to specjalistyczny, edukacyjno-muzyczny portal polskich pieśni patriotycznych, który ukazuje kontekst historyczny i literacki utworów, udostępnia innowacyjny pakiet narzędzi multimedialnych, które pozwalają artystom – zarówno profesjonalnym, jak i amatorom, na samodzielne i twórcze korzystanie zasobów.
Wszystkie materiały można pobierać za darmo.

11
lis 2017
IX Koncert Niepodległości „Niepokorne”

W dniu 11 listopada 2017 r. o godz. 20 w Muzeum Powstania Warszawskiego (sala pod Liberatorem) odbędzie się dziewiąta edycja Koncertu Niepodległości pt. „Niepokorne”. W tym roku koncert w całości poświęcony zostanie działalności niepodległościowej kobiet oraz ich roli w walce o wolność Rzeczypospolitej.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

01
wrz 2017
II Koncert Niepodległości „Westerplatte”

W dniu 1 września 2017 r. o godz. 19 na plaży przy Westerplatte w Gdańsku odbędzie się drugi plenerowy Koncert Niepodległości „Westerplatte”. Koncert będzie opowieścią dedykowaną trójce młodych obrońców Placówki „Wał” na Westerplatte oraz patriotyzmowi młodzieży na przestrzeni dziewięciu wieków historii Polski.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

23
lip 2017
IV Projekt Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”

W dniu 23 lipca 2017 r. o godz. 19 w Amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie odbędzie się plenerowy koncert Projekt Arboretum. Koncert dedykowany będzie historii Warmii, Mazur i zach. Suwalszczyzny. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty tańca ludowego, Potańcówka Ludowa oraz premiera płyty Projektu Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”. Wstęp wolny.

21
lip 2017
Płyta Projektu Arboretum „Mazurÿ, Warnijoki, Jadźwięgi, Prūsai”

Premiera pierwszej płyty Projektu Arboretum będzie towarzyszyła koncertowi IV Projektu Arboretum „Jaćwież, Warmia i Mazury”. Na płycie znalazło się 18 utworów, wybranych z bogatego repertuaru Projektu Arboretum, na który składają się kompozycje i hybrydowe aranżacje ludowych pieśni tradycyjnych Warmii, Mazur, Kurpiów, Suwalszczyzny i Podola.

03
maj 2017
III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Celem koncertu jest upamiętnianie wydarzeń związanych z Konstytucją 3 Maja, wpisując je w szerszy kontekst dziejów RP. Jego realizacja odbywa się w przededniu 225 rocznicy wybuchu polsko-rosyjskiej Wojny w Obronie Konstytucji. Na repertuar złożą się nowoczesne aranżacje utworów, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

2016
11
lis 2016
VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

Inspiracją tytułu VIII Koncertu Niepodległości, który odbędzie się, po raz ósmy, 11 listopada 2016 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego są słowa piosenki „Obława” Jacka Kaczmarskiego, a tematem przewodnim edycji działalność młodzieży walczącej o Niepodległość ukazane na przestrzeni kilku wieków Rzeczypospolitej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

11
lis 2016
Płyta „Koncert Niepodległości” | Polish Independence Concert

Pierwsza płyta Projektu Koncert Niepodległości pt. „Koncert Niepodległości | Polish Independence Concert” prezentuje kanony polskiej pieśni patriotycznej, odtworzonej we współczesnych aranżacjach z szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego i z zachowaniem polskiej harmonii. Hybrydowe aranżacje oraz ciekawe interpretacje będą atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców.

25
paź 2016
Koncert Niepodległości w Radiu Łódź

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź to specjalna edycja wydarzenia odbywającego się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada od 2009 roku. Koncert studyjny był podsumowaniem 9-ciu lat pracy nad projektem i towarzyszył premierze płyty Koncert Niepodległości pt. „Polish Independence Concert” prezentującej utwory ze zrealizowanych 11 edycji wydarzenia.

16
wrz 2016
Koncert Niepodległości „Poland” (Kanada)

Niezwykły koncert dedykowany Polonii. Muzyczna opowieść o Polakach walczących pod obcymi sztandarami oraz o polsko-kanadyjskim braterstwie broni. Pół krwi Indianin w Armii Krajowej oraz Kanadyjczycy nad powstańczą Warszawą. Początki armii Hallera w polskim obozie wojskowym w Niagara on the Lake. Ewakuacja Kanadyjczyków na pokładzie ORP Ślązak.

01
wrz 2016
I Koncert Niepodległości „Westerplatte”

Zbombardowanie przez Luftwaffe miasteczka Wieluń i bohaterska obrona Westerplatte. Piaśnica – pierwsza zbrodnia ludobójstwa w II wojnie światowej. Wojsko Polskie, Amia Krajowa i Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Współczesne kompozycje i aranżacje pieśni towarzyszących polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej, w pierwszej pomorskiej edycji Koncertu Niepodległości.

17
lip 2016
III Projekt Arboretum „Warmia i Mazury”

Inspiracją koncertu „Warmia i Mazury” były zapomniane opowieści i zwyczaje ludowe oraz muzyka źródeł, wywodząca się z obszaru Warmii, Mazur zasiedlanych od XVI w. przez osadników z Mazowsza. Repertuar dopełniły kompozycje współczesne inspirowane spuścizną Jaćwingów i Prusów, czyli wczesnośredniowiecznej ludnością północno-wschodniej Polski.

03
maj 2016
II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Opowieść o sile dziedzictwa Konstytucji 3 maja. Wydarzenia na Placu Zamkowym na chwilę przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz w roku 1920. Atak sowieckiego NKWD na manifestację 3 majową w Krakowie w 1946 roku. Zamieszki 3 maja 1982 na warszawskiej Starówce, w Gdańsku i w Krakowie. To wszystko w kolejnej edycji Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja.

2015
11
lis 2015
VII Koncert Niepodległości „Rok 1980”

Inspiracją dla koncertu „Rok 1980″ była 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo Wschodniej. W repertuarze znalazły się utwory towarzyszące Polakom przez całą dekadę lat 80-tych, zaś tematem prozatorskiej narracji były nieznane losy anonimowych i zapomnianych bohaterów tamtych wydarzeń.

09
sie 2015
II Projekt Arboretum „Kurpie i Mazury”

9 sierpnia 2015 odbyła się druga edycja Projektu Arboretum, pierwszego na świecie koncertu muzyki hybrydowej, zainspirowanego dziedzictwem kulturowym Mazur, Warmii i Kurpiów. Do tegorocznej edycji został zaproszony, znany z popularyzowania utworów kresowych wykonawca pieśni kurpiowskiej Adam Strug oraz Justyna Czerwińska z polsko-ukraińskiego zespołu „Dziczka”.

2014
11
lis 2014
VI Koncert Niepodległości pt. „Poland”

Tematem koncertu będzie walka Polaków pod obcymi sztandarami, zarówno o niepodległość Polski jak i innych narodów. W doborze repertuaru i narracji skupiliśmy się na niezwykłych dziejach naszych rodaków rozsianych po całym świecie i walczących pod obcymi sztandarami, poczynając od czasów wypraw krzyżowych Piastów śląskich a na historii Lecha Zondka kończąc.

10
sie 2014
I Projekt Arboretum „Kurpie i Podole”

W niedzielę 10 sierpnia 2014 roku zainaugurował Projekt Arboretum, koncert muzyki hybrydowej. Jest to autorski projekt polsko-kanadyjskiej wokalistki i kompozytorki Oli Turkiewicz oraz scenarzysty i producenta muzycznego Jacka „Wiejskiego” Górskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało na 5-tysięcznej widowni Amfiteatru nad jeziorem Czos w Mrągowie.

2013
11
lis 2013
V Koncert Niepodległości „Jubileuszowy”

W dniu 11 listopada 2013 Koncert Niepodległości po raz piąty zagościł w Muzeum Powstania Warszawskiego. Do jubileuszowego programu wybraliśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory z dorobku pięciolecia Koncertu, wzbogacone o współczesne aranżacje i kompozycje. Wśród prezentowanych utworów znalazły się zarówno te znane jak i zupełnie zapomniane.

03
maj 2013
I Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

W roku 2013, odbyła się premiera Koncertu Niepodległości Trzeciego Maja na Zamku Królewskim w Warszawie. W koncercie postanowiliśmy ukazać m.in. fenomen Polski Jagiellonów, kraju wielu kultur i narodowości, gdzie pokojowo współistniały największe religie świata. Tej radosnej rocznicy poświęcona została współczesna aranżacja mało znanego utworu „Polonez trzeciego maja” (1791 r.)

2012
11
lis 2012
IV Koncert Niepodległości „Za Naszą i Waszą Wolność”

Mottem czwartego Koncertu Niepodległości było hasło „Za naszą i waszą wolność”. Zostało ono wypisane przez Joachima Lelewela na sztandarze z patriotycznej manifestacji w 1831 roku. Słowa „Za naszą i waszą wolność” postanowiliśmy zinterpretować w sposób niecodzienny. Opowiedzieliśmy o patriotyzmie Polaków z wyboru oraz o historii rodów, które związały się z Polską na wiele pokoleń.

2011
11
lis 2011
III Koncert Niepodległości „Listy do wnuczki”

W trzeciej edycji koncertu zastosowaliśmy formułę połączenia koncertu z monodramem „Listy do wnuczki” autorstwa Anny Mentlewicz, co stworzyło spektakl niezwykły. Hybrydowe aranżacje utworów połączyły dawne brzmienia organów kościelnych i harfy ze współczesnymi klimatami od rocka alternatywnego i acid jazzu przez akcenty instrumentalne, symfoniczne aż po etno.

2010
11
lis 2010
II Koncert Niepodległości „Gaude, Mater Polonia”

Koncert był swoistą podróżą przez dzieje Polski, ilustrowane zarówno pieśniami patriotycznymi, świetnie dobraną poezją i nagraniami archiwalnymi. Koncert rozpoczął utwór Gaude, Mater Polonia, którego oryginalną linię melodyczną i łaciński tekst wyśpiewany przez Olę Turkiewicz, pięknie zilustrował gitarowy popis Krzysztofa Kowalewskiego. Wstęp był wolny.

2009
11
lis 2009
I Koncert Niepodległości „Premierowy”

Premiera Koncertu Niepodległości miała miejsce w dniu 11.11.2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu półtoragodzinnego spektaklu, publiczność przemierzyła dzieje Polski, które zilustrowane zostały utworami wywodzącymi się z kluczowych momentów naszej historii. Całość ozdobiona została głosami wokalistów jazzowych Oli Turkiewicz i Marka Bałaty.